Aktuální informace

Ruční údržba komunikací je náročná, pomáhají lopaty i hrabla

 

 

Část práce Technických služeb na údržbě komunikací přes zimu se koná výhradně ručně. “Jsou úseky, kam se technika nedostane nebo ji nelze použít z jiného důvodu, místa se tedy musí čistit ručně. Bývá to velmi náročná práce, hlavně když je hodně sněhu nebo prudké mrazy,” uvedl ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

 

Bez techniky se udržují všechna schodiště ve městě, dále lávky, můstky, ostrůvky a přechody. Pracovníci na těchto místech musejí pomocí lopat či hrabel odstraňovat případnou vrstvu sněhu, pokud schody zmoknou a následně zmrznou, je potřeba vrstvu ledu odsekat. “Dále se místa sypají různými posypovými materiály, nejčastěji drtí nebo ekogritem, který je biologicky rozložitelný,” upřesnil vedoucí provozovny veřejné zeleně Daniel Voborník s tím, že pro ruční posyp jsou na různých místech ve městě připravené bedny s posypovým materiálem. 

 

Zatímco technika pro údržbu silnic vyjíždí podle potřeby i kdykoli v noci, ruční údržba chodníků, schodišť, lávek, ostrůvků, přechodů a podobně začíná vždy až v brzkých ranních hodinách. Lidé by tedy měli být opatrní při procházení těmito úseky, když v noci mrzne nebo sněží.