Aktuální informace

Tisíce litrů vody denně, tak zatím vypadá boj o záchranu zeleně

 

Boj se suchem a horkým počasím pro záchranu stromů a keřů vedou Technické služby města Chomutova. Především mladé stromy, keře a záhony letniček jsou ohroženy úmorným vedrem. “Snažíme se chránit zeleň, co to do jde. Nasazujeme lidi na přesčasy. Připravujeme se i na delší období bez vláhy,” říká ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.  

 

Pracovníci střediska veřejné zeleně denně zalijí záhony, keře a stromy přibližně deseti až patnácti tisíci litry vody. V největších parnech je to i více. “Zatím není situace tak vážná jako vloni v létě, ale musíme si uvědomit, že jsme v podstatě na začátku léta, a vedra jistě ještě přijdou,” upozorňuje vedoucí střediska veřejné zeleně Daniel Voborník. Pracovníci technických služeb zavlažují až do pozdních večerních hodin a o víkendech.  

 

V těchto parných dnech, kdy teploty na sluníčku překračují 40 stupňů, je hlavním úkolem uchovat při životě mladé stromy.  Jejich kořenový systém zatím není plně rozvinut a nedokáže si zajistit dostatek vláhy. “Staráme se nyní především o stromy a keře do stáří tří až čtyř let. Po zkušenostech se suchem z minulých let stromy opatřujeme závlahovými vaky,” doplňuje Voborník. Ze sedmdesátilitrových vaků postupně odkapává voda a kořeny mají větší šanci vodu vstřebat. Na sucha myslí pracovníci už při sázení a stromy sází s kořenovým balem.    

 

V horkém počasí se technické služby starají nejen o keře a stromy, ale také o velké množství záhonů letniček, mobilní zeleně v květináčích, pyramidách a závěsných květináčích, které zkrášlují město.   

 

Kvůli suchu upravují technické služby seče trávy. Trávníky se nesekají na krátko, aby méně vysušovaly. Pokud nezačne pršet, další kolo sečí se zatím konat nebude.  

 

Protože v posledních letech jsou vedra stále více zničující, je nutné myslet na větší výsadbu zeleně, hlavně stromů, během roku. Stromy mají ve městě důležitou roli. “Nejenže zkrášlují město, zabraňují prašnosti, poskytují stín, ale především udržují více vody v půdě,” dodává Voborník. Technické služby v minulých dvou let vysadily přes pět tisíc listnatých a jehličnatých keřů více něž 150 stromů a tisíce cibulovin.