V polovině března začíná svoz bioodpadu

Technické služby začnou vyvážet bioodpad ze stodvacetilitrových nádob. Novinkou ve svozu bioodpadu pro letošní rok je za účelem zvýšení třídění přistavení 20 nových hnědých kontejnerů o objemu 1100 litrů na vytipovaná stanoviště nádob ve městě. Tyto kontejnery jsou zahrnuty do pravidelného svozu bioodpadu podle svozových lokalit s četností svozu jednou za dva týdny. Jako každý rok bude ze svezeného bioodpadu vytvořen kompost, který poslouží jak zahrádkářům, tak pro hnojení městských záhonů. 

Bioodpad začnou pracovníci organizace svážet 13. března. Město mají technické služby pro svoz tohoto druhu odpadu rozdělené na deset částí, z každé se bude postupně svoz konat každých čtrnáct dní až do 8. prosince. Termíny svozu z jednotlivých oblastí jsou k dispozici na www.tsmch.cz v sekci Harmonogram činností.

“Většinu bioodpadu vyprodukují lidé z rodinných domů nebo zahrádkáři, do nádob však mohou rostlinný odpad vhazovat i obyvatelé bytů, kteří jistě mají například slupky od zeleniny, ovoce, kávovou sedlinu a podobně. To vše do nádob na bioodpad patří,” uvedl ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

 

Jednou za měsíc bude každá nádoba na bioodpad vymytá. “Mytí probíhá pomocí speciální mycí nástavby na svozovém vozidle. Po vysypání odpadu se dovnitř nádoby vsunou vysokotlaké trysky, které ji proudem vymyjí užitkovou vodou bez přidaných chemikálií,” doplnil vedoucí provozovny hospodaření s odpady Marek Pohl.

Do hnědých nádob na bioodpad patří především posekaná tráva, drobné větvičky, suché květiny, vypletý plevel, slupky od ovoce a zeleniny, skořápky od vajec, kávová sedlina, pecky a podobně. Do kompostárny technických služeb se ročně dostane až osm set tun bioodpadu.

Skip to content